Artykuły

5 cech dobrego kredytu

24250-5-cech-dobrego-kredytu

By wybrać dobry, tani kredyt dla siebie, nie obędzie się bez dokładnego porównania ofert wielu banków. Tylko jak przy tym nie stracić niepotrzebnie - tak cennego w XXI wieku - czasu? Wystarczy porównać 5 cech proponowanych przez banki kredytów.

Wybór korzystnej oferty kredytu bankowego zależy od kilku elementów. Jakich?

Jak sprawdzić koszt?

Z pewnością ważny jest koszt. Wielokrotnie już pisaliśmy, by nie sugerować się tylko wysokością oprocentowania nominalnego, które - zwłąszcza w dobie niskich stóp procentowych - niewiele mówi o cenie danej oferty.

Rola RRSO

Co bardziej świadomi konsumenci kierują się w wyborze wysokością RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopą oprocentowania - i słusznie. Nie należy zapominać o wydatkach niezwiązanych bezpośrednio z kosztami kredytu, a do których mogą należeć: ubezpieczenie kredytu czy też zobowiązania związane z koniecznością założenia konta osobistego. Gdy produkty te są wymagane, by bank udzielił kredytu w proponowanej formie (np. z obniżonym oprocentowaniem), koszty polis i innych "dodatków" do kredytu bank musi uwzględnić w RRSO.

Wszystko wyczytasz z formularza informacyjnego

W wyborze korzystnej oferty kredytu konsumpcyjnego pomoże formularz informacyjny, zawierający szczegółowe parametry kredytu. Banki - zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim - mają obowiązek wydać taki formularz starającym się o kredyty konsumpcyjne. Formularz jest ujednolicony, więc mając kilka takich formularzy z różnych banków, można dokonać dokładnej analizy ofert i wybrać dla siebie jak najkorzystniejszą.

Uważaj na reklamy!

Przy analizie ofert kredytów bankowych nie należy się kierować ofertami reklamowymi, bowiem często niewiele mają one wspólnego z ofertami rzeczywistymi. Najlepiej zacząć poszukiwania od banków, w których mamy założone konta osobiste i które prowadzą nasze finanse. Banki macierzyste mają dostęp do naszych finansów, nie trzeba więc w razie starań o kredyty dostarczać żadnych zaświadczeń, poza tym można liczyć na rabaty i upusty. Jednak nie zawsze tak jest, dlatego należy sprawdzić oferty innych instytucji.

Porównywarka kredytowa służy pomocą

Dobrze także skorzystać z analiz i zestawień  porównywarek kredytowych, na stronach których można znaleźć aktualnie najkorzystniejsze oferty wraz z ich opisami. Należy zachować czujność w przypadku ofert promocyjnych, bowiem nie zawsze przedstawiają one realne korzyści, czasem to tylko zwykły marketing. Warto więc korzystać z tych zaufanych źródeł - im więcej ofert porównuje takie narzędzie, i im więcej szczegółów oferty prezentuje, tym większą zyskujemy pewność, że wyniki będą obiektywne.