Artykuły

Kredyt hipoteczny dla rolnika

24254-Kredyt-hipoteczny-dla-rolnika

Rolnicy zarzucają rządowi, że rolnictwo jest niedoinwestowane i zadłużone, że brakuje na rynku kredytów preferencyjnych dla rolników. Jak wygląda sytuacja z preferencyjnymi kredytami hipotecznymi dla rolników?

Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej pieniądze płyną z UE również na dofinansowanie polskiego rolnictwa. Polscy rolnicy czerpią pełnymi garściami z dotacji, dopłat rolniczych oraz preferencyjnych kredytów hipotecznych na rozwój polskich gospodarstw rolnych, zakup gruntów oraz przetwórstwo rolnicze. Dostęp do preferencyjnych kredytów hipotecznych dla rolników był zawsze bardzo szeroki. A jak jest w 2015 roku?

Agro Progres w Banku BGŻ

Wprawdzie to dopiero początek roku, ale wiele banków ma bogatą ofertę dla rolników kredytów hipotecznych. BGŻ wyszedł w roku ubiegłym z ciekawą ofertą kredytu Agro Progres. Jest to kredyt skierowany do rolników, którzy myślą o zakupie ziemi rolnej. Z oferty skorzystało już ponad 200 rolników. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym na zakupionej nieruchomości. Kredyt ten rolnicy mogą spłacać nawet przez 30 lat, mogą też skorzystać z 2-letniej karencji w spłacie zadłużenia. Spłata tego kredytu jest elastyczna: dostosowana jest ona tak do sytuacji finansowej rolnika, jak i do specyfiki prowadzonej działalności. Oprocentowanie kredytu BGŻ ustala indywidualnie z rolnikiem, w zależności od jego sytuacji finansowej oraz form zabezpieczenia kredytu.

Cel kredytowania

Na jakie konkretnie kredyty mogą liczyć rolnicy? Przede wszystkim na kredyt na wspomniany już zakup ziemi rolnej, na zakup maszyn i urządzeń rolniczych, na zakup zwierząt hodowlanych, na zakup pasz i nawozów, na rozwój gospodarstw rolnych, na usunięcie szkód po klęskach żywiołowych, a także na kredyty gotówkowe oraz konsolidacyjne.

Po wprowadzeniu embarga przez Rosję, a wcześniej przez Ukrainę, na dostawy mięsa oraz jabłek rolnicy żądają od państwa wyrównania ich szkód. Od jakiegoś czasu trwają ogólnopolskie protesty. Rządu jednak nie stać na spełnienie tych żądań, bowiem trudną sytuację finansową mają nie tylko rolnicy. Natomiast dotacje i dopłaty, a także preferencyjne kredyty, są dla rolników poważną pomocą, której zdają się nie dostrzegać.