Artykuły

Jak wybrać najlepszy kredyt?

24248-Jak-wybrac-najlepszy-kredyt

Kredyt pozwala sfinansować remont domu, wakacje z rodziną czy zakup sprzętu AGD lub RTV itd. Rynek finansowy pełen jest ofert kredytów gotówkowych. Jak wybrać tę najkorzystniejszą?

Poszukiwanie kredyt powinniśmy rozpocząć od analizy swoich potrzeb i swojej sytuacji finansowej. Pamiętajmy, że decydując się na pożyczkę, zobowiązujemy się do comiesięcznego spłacania rat, które mogą znacząco wpłynąć na budżet domowy.

Zanim wybierzemy się do banku z wnioski kredytowym, warto podliczyć swoje wydatki, a także skorzystać z porównywarki kredytowej w Internecie, to pozwoli ustalić, na jak wysoką kwotę pożyczki możemy liczyć przy naszych dochodach. Przeanalizujmy także oferty kilku banków, to pozwoli nam wybrać najkorzystniejszą.

Pamiętajmy także, że po złożeniu wniosku w banku dana instytucja finansowa sprawdzi naszą zdolność kredytową i historię kredytową w BIK-u. Po takiej analizie możemy dostać kredyt na innych warunkach, niż oczekiwaliśmy, w związku z tym warto mieć w rezerwie kilka innych ofert bankowych.

Pamiętajmy o kosztach!

Będąc kredytobiorcą, oczekujemy jak najlepszych warunków kredytowych od banku. Przede wszystkim chcielibyśmy, by nasze zobowiązanie było jak najtańsze, czyli miało jak najniższe oprocentowanie w skali roku, a jednocześnie interesuje nas jak najmniejsza rata miesięczna. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Wszystko zależy od kwoty kredyt, okresu kredytowania, prowizji, opłat i ubezpieczenia. Pamiętajmy, że im dłużej spłacamy swój kredyt, tym więcej on nas kosztuje, pomimo niższej raty.

Prowizja to opłata jednorazowa, ale te kilka procent doliczone do całości kredytu zwiększa jego koszt całkowity. Często banki nie pobierają prowizji za udzielenie kredytu, jednak w zamian żądają od kredytobiorcy wykupienia dodatkowego ubezpieczenia lub założenia konta. W końcu okazuje się, że pomimo braku prowizji, wydaliśmy tyle samo lub więcej na inne opłaty wymagane przez bank.

Co analizować?

Szukając najkorzystniejszego kredytu w instytucji finansowej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

  • okres kredytowania,
  • wysokość oprocentowania w skali roku,
  • wysokość prowizji za przystąpienie do kredytu,
  • opłaty towarzyszące udzieleniu kredytu, np. opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego,
  • wysokość opłat naliczanych klientowi za całościową lub częściową spłatę kredytu przed czasem,
  • możliwość skorzystania z karencji w spłacie kapitału lub kapitału i odsetek kredytowych,
  • zabezpieczenia spłaty kredytu.

W przypadku, gdy już znajdziemy odpowiedni i korzystny dla siebie kredyt, dokładnie zapoznajmy się ze szczegółami podpisywanej umowy kredytowej.