Artykuły

Umowa zlecenie a kredyt

27744-Umowa-zlecenie-a-kredyt

Osoby pracujące w ramach umowy-zlecenia czy o dzieło często są przeświadczone o tym, że nie mają szans na kredyt - zwłaszcza hipoteczny. W praktyce okazuje się jednak, że banki są coraz bardziej wyrozumiałe dla klientów, którzy posiadają stałe zatrudnienie, choć nie na etat.

Pracodawcy - ze względów finansowych - wolą zatrudniać pracowników na umowy cywilnoprawne, takie jak umowy o dzieło i umowy-zlecenia. Te mają jedną podstawową wadę - nie gwarantują przywilejów wynikających z Kodeksu pracy (w tym prawa do urlopów). A co z kredytami? Czy dochód uzyskiwany w ramach tzw. "śmieciówek" uprawnia do uzyskania bankowej pożyczki? Odpowiedź brzmi: tak. Osoba pracująca na umowę-zlecenie czy o dzieło ma szansę na kredyt - przynajmniej ten gotówkowy (z hipotecznymi bywa różnie), jednak pod pewnymi warunkami.

Mogą spać spokojnie

Chcąc pożyczyć kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, zatrudnieni na zlecenia mogą raczej spać spokojnie, ponieważ każdy bank honoruje tego typu zarobki, wyliczając zdolność kredytową wnioskodawcy. Nie oznacza to, że pożyczkę będzie im wziąć tak łatwo, jak etatowcom. Bank zwykle będzie wymagał dostarczenia większej ilości dokumentów dochodowych, czyli nieco więcej czasu trzeba będzie poświęcić na formalności. Mogą pojawić się również wyższe wymagania co do wysokości zarobków. Przykładowo - osoba zarabiająca na umowę o pracę 2000 zł netto może otrzymać wyższą kwotę kredytu niż osoba z taką samą pensją netto, ale wynikającą z umowy-zlecenia.

Bardziej skomplikowane procedury

Jeżeli ubiegający się o kredyty klienci zatrudnieni są na umowach cywilnoprawnych, banki mogą zażądać przedłożenia umów z ostatnich kilku miesięcy. W przypadku zleceń, wymóg dotyczył będzie zwykle 6 ostatnich miesięcy, czasem 12 miesięcy. Oprócz tego wymagane będzie dostarczenie od pracodawcy zaświadczenia o zarobkach pracownika, a także okazanie rachunków do umów bądź wyciągów z konta, o ile to na nie wpływa wynagrodzenie. Może też się zdarzyć, że bank zażąda oświadczenia od pracodawcy informującego o zamiarze przedłużenia umowy z pracownikiem, gdy obecna wygaśnie.

Ważny jest rodzaj kredytu

Rozpatrując szanse na uzyskanie kredytu, wiele będzie zależeć od jego rodzaju i potrzebnej klientowi kwoty. Jeżeli jest to krótkoterminowy kredyt na niewielką sumę, banki raczej nie będą robić żadnych trudności osobom zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych. Gdy jest to kredyt hipoteczny, z pewnością będzie trudniej.