Artykuły

Kredyt gotówkowy sposobem na wkład własny do hipotecznego?

27924-Kredyt-gotowkowy-sposobem-na-wklad-wlasny-do-hipotecznego

Od 2014 roku zostały zniesione kredyty hipoteczne na 100% wartości nieruchomości. W 2015 roku kredytobiorca, który chce pożyczyć na mieszkanie, musi posiadać minimum 10% jego ceny. A co, jeśli nie ma tylu oszczędności? Czy warto zaciągnąć kredyt gotówkowy na pokrycie wkładu własnego?

Rekomendacja S, która weszła w życie w 2014 roku, stwierdza, że banki:

  • mogą udzielać kredytu wyłącznie w walucie, w której klient uzyskuje dochód,
  • mogą udzielać kredytów na maksymalnie 35 lat,
  •  oceniając zdolność kredytową powinny przyjmować 30-letni okres spłaty.

Wkład własny to nie tylko gotówka

W 2015 roku kredytobiorca, chcąc zaciągnąć kredyt na mieszkanie, musi mieć 10% wkładu własnego. W 2016 roku wartość ta wzrośnie do 15 %, a w 2017 do 20%.

Wkład własny obniża oprocentowanie, a także zmniejsza przyszłą ratę kredytu. W roku 2015, aby zdobyć kredyt na mieszkanie o wartości 300 000 złotych, kredytobiorca musi z własnej kieszeni wyłożyć przynajmniej 30 000, czyli 10% jego wartości. Wkładem własnym nie musi być wyłącznie gotówka, może nią być np. inna nieruchomość lub wartość rynkowa działki, na której powstanie dom.

Pożyczanie pieniędzy na wkład własny

Środki na wkład własny można zaoszczędzić lub pożyczyć od rodziny czy znajomych. Teoretycznie można także zaciągnąć kredyt gotówkowy w banku na pokrycie wkładu własnego. Taka opcja powinna być jednak dla kredytobiorcy ostatecznością, ponieważ jest to najmniej korzystne rozwiązanie zdobycia środków finansowych. Przede wszystkim dlatego, iż przy wysokiej racie kredytu hipotecznego, będziemy mieć do spłaty przez kilka lat jeszcze drugą ratę kredytu gotówkowego. Taka opcja podwójnie obciąży budżet domowy.

Dodatkowo, jeśli weźmiemy kredyt gotówkowy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego, możemy zmniejszyć swoją zdolność kredytową. Bank analizując zdolność kredytową kredytobiorcy weźmie pod uwagę wszystkie obciążenia dochodu w tym także obecne pożyczki. Może się więc okazać, że to zobowiązanie wzięte w celu pokrycia wkładu własnego negatywnie wpłynie na naszą zdolność kredytową. W takim przypadku bank może nam odmówić udzielenia kredytu albo zaproponuje udzielenie go w niższej kwocie.

Pamiętaj o MdM-ie!

W przypadku, gdy decydujemy się kredyt hipoteczny i brak nam środków na pokrycie wkładu własnego, lepiej poszukajmy innego rozwiązania, niż kredyt gotówkowy. Możemy zaoszczędzić potrzebną kwotę, skorzystać z programu rządowego MdM, lub poszukać poręczycieli.