Artykuły

Niska zdolność kredytowa. Co robić?

Niska zdolność kredytowa Co robić, zdolność kredytowa, kredyt, niska zdolność kredytowa

Przeanalizowałeś wiele ofert: obliczyłeś ratę, porównałeś parametry i szczegóły kredytów, umówiłeś się na spotkanie z doradcą i wydaje Ci się, że znalazłeś ofertę kredytową najlepszą dla siebie. Składasz wniosek... i w decyzji słyszysz od banku: Nie możemy udzielić kredytu ze względu na zbyt niską zdolność kredytową. Czy można coś zrobić, aby zabezpieczyć się na taką ewentualność?

Najważniejszym wyznacznikiem tego, czy uzyskasz kredyt będzie Twoja zdolność kredytowa. Zdolność kredytowa określa, jakiej wysokości możesz zaciągnąć kredyt, aby potem móc go spokojnie spłacać. Na zdolność kredytową wpływ mają i Twoje zarobki i Twoje wydatki, ale również liczba osób w gospodarstwie domowym.

Pamiętaj, że od 1 stycznia 2012 roku bank oblicza, czy masz zdolność kredytową do spłaty wybranego przez Ciebie kredytu w ciągu w maksymalnie 25 lat, nawet jeśli zamierzasz zaciągnąć kredyt na 40 lat.

Czy można zwiększyć swoją zdolność kredytową?

W dość dużym stopniu można na nią wpłynąć, porządkując swoje finanse.

Po pierwsze konto rachunkowe, na które wpływają Twoje dochody. Jeśli masz w nim określony debet - spłać go albo nawet zlikwiduj. Podobnie z kartą kredytową - regularnie nie spłacana może znacznie obniżyć Twoją zdolność.

Pospłacaj zadłużenia: pożyczki, kredyty konsumpcyjne, dotychczasowe zobowiązania.

O kredyt nie musisz starać się sam. Jeśli ubiegasz się o niego razem ze współmałżonkiem, dostaniesz go zdecydowanie łatwiej i wasza zdolność kredytowa jako dwóch zarabiających osób będzie zdecydowanie wyższa. Jednakże współkredytobiorcą nie musi być osoba pochodząca z tego samego gospodarstwa domowego.

Banki nie zawsze liczą tak samo zdolności kredytowej. Oznacza to, że nawet jeśli dla jednego banku Twoja zdolność kredytowa będzie za niska, inny może orzec co innego. Warto więc złożyć wniosek o kredyt do więcej niż jednego banku.