Artykuły

Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę?

Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę?, kredyt gotówkowy, zdolność kredytowa, kalkulator zdolności kredytowej

Kredyt gotówkowy jest w bankach najczęściej zaciąganym zobowiązaniem. Można go bardzo szybko dostać, często bez większych formalności, no i przeznaczyć na dowolny cel.

Najczęściej kredyty gotówkowe udzielane są na 3 lata, choć oczywiście zależy to od tego, jak się dogadamy z bankiem, jakiej wysokości mamy dochody i na jakiej podstawie je otrzymujemy. Jeśli jednak pilnie potrzebujemy niewielkiej pożyczki, warto najpierw sprawdzić najnowsze promocje w bankach.

Co powinno się dla nas liczyć?

Oczywiście jak najmniejszy koszt kredytu. Ten jednakże zależy od takich czynników, jak oprocentowanie nominalne i rzeczywiste oraz prowizja. W promocjach banku często prowizja wynosi 0 zł. W zależności od oferty oprocentowanie kredytu gotówkowego może być stałe lub zmienne. Oczywiście im ono niższe, tym lepiej dla Ciebie.

Musisz również zdecydować, w jakiej walucie będzie Ci najkorzystniej zaciągnąć kredyt, uwzględniając stopy procentowe. Jeśli Twoje dochody są zmienne lub dość niestabilne, musisz dowiedzieć się, czy uzna to bank i czy z tego powodu nie zwiększy Ci kosztów kredytu. Zapytaj również o to, czy istnieje możliwość okresowego zawieszenia spłaty rat kredytu. Niektóre banki w swojej standardowej ofercie proponują jedną w roku przerwę od spłaty raty.

Coraz częściej też do oferty banki dołączają również ubezpieczenie kredytu. Uważaj, bo często ubezpieczenie kredytu może być wymagane, np. w przypadku kredytu do jakiejś określonej kwoty.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić zanim udasz się do banku, powinno być obliczenie swojej zdolności kredytowej, a więc wyliczenie, czy aby na pewno będziesz w stanie spłacić kredyt, który chcesz wziąć w okresie, na jaki chcesz go zaciągnąć. Posłużą Ci do tego kalkulatory zdolności kredytowej, które znajdziesz w Internecie.

Pamiętaj jednak, że często bank zastrzega sobie prawo do zmiany warunków oferty w zależności od indywidualnej oceny klienta.