Artykuły

Lokaty oparte o WIBOR

Lokaty oparte o WIBOR, lokata bankowa, lokaty oparte o wibor, lokaty oparte na wiborze

Na rynku lokat bankowych znajdziemy lokaty z różnym rodzajem oprocentowania. Może to być oprocentowanie stałe, niezmienne, ale możemy również założyć lokatę, której oprocentowanie oparte jest na zmiennej stopie procentowej WIBOR i WIBID. Na czym polega taka lokata i kiedy jest opłacalna?

Stopa procentowa WIBOR to wysokość oprocentowania, z jakim banki udzielają sobie wzajemnie kredytów. WIBID natomiast to procent, na jaki banki przyjmą depozyt od innego banku. WIBOR jest zawsze będzie wyższy od WIBID-u, banki bowiem zarabiają na różnicy między oprocentowaniem kredytów i depozytów. Jak widać oprocentowanie lokaty opartej na WIBORZE uzależnione jest i zmienia się razem z jego wysokością.

MultiBank - Lokata terminowa - stałe oprocentowanie

Oczywiście, oprocentowanie lokaty WIBOR składa się nie tylko ze stawki WIBOR, ale jest też powiększone o z góry określony procent. Oprocentowanie lokaty opartej o WIBOR jest więc sumą stawki WIBOR z danego okresu i dodatkowego oprocentowania. Dla przykładu: jeśli lokata bankowa oparta jest na stawce WIBOR 3M i 1 punkcie procentowym, a średnia miesięczna wartość WIBOR-u 3M wyniesie 4,2%, to oprocentowanie tej lokaty wynosić będzie 5,2%. Warto więc zwrócić uwagę na jakim WIBORZE oparta jest nasza lokata (WIBOR 3M czy 6M), ponieważ z taką częstotliwością będzie się zmieniać oprocentowanie lokaty.

"Lokata Dwustudniówka" w Eurobank. Sprawdź teraz!

Zatem jeśli Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe, podwyższeniu ulegnie i oprocentowanie naszej lokaty bankowej. I adekwatnie - oprocentowanie zostanie obniżone w przypadku obniżenia stóp procentowych. Lokaty oparte na WIBORZE znajdziemy obecnie w ofertach kilku banków. Plusem tego typu produktów jest fakt, że w przeciwieństwie do lokat ze stałym oprocentowanie, tu możemy liczyć na duże zyski. Ponad to zasady oprocentowania zmiennego uzależnionego od WIBORU oparte są na jasnej podstawie w przeciwieństwie do innych lokat ze zmiennym oprocentowaniem. Bank nie może go zmienić swoją decyzją.

O lokatach przeczytasz wiecej na: http://www.rankinglokat.org.pl/