Artykuły

Obniżka stóp procentowych i zamieszanie na rynku

Obniżka stóp procentowych i zamieszanie na rynku , oprocentowanie kredytu hipotecznego, wibor, stopy procentowe

Obniżenie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych o 25 punktów bazowych było prognozowane przez analityków, więc nie stanowiło wielkiego zaskoczenia. Jednak wprowadziło dość dużo zamieszania na polskim rynku bankowym.

Ostatni większy spadek WIBOR zanotował w pierwszej połowie 2010 r. Od tamtego czasu stopy procentowe, a wraz z nimi i stawka WIBOR, rosły. Na dzień dzisiejszy WIBOR ma najniższą wartość od połowy października ubiegłego roku. W samym listopadzie WIBOR 3M spadł do 4,7 proc., a WIBOR 6M obniżył się aż o 0,31%. Co więcej - analitycy prognozują dalsze wyraźne spadki. Spadek WIBOR-u cieszy spłacających kredyty hipoteczne w złotówkach.

To właśnie ta stawka bezpośrednio wpływa na oprocentowanie kredytu hipotecznego, na które składa się marża banku i właśnie stopa referencyjna WIBOR. Niższy WIBOR w efekcie oznacza zatem niższą ratę. Obowiązuje ona kredytobiorców od 8 listopada. Nie wszyscy oni jednak już odczuli obniżkę. Banki bowiem w różny sposób aktualizują oprocentowanie kredytów hipotecznych oparte o WIBOR. Ponadto bank może również wprowadzić sobie do umowy z kredytobiorcą specjalny zapis mówiący o tym, że do aktualizacji oprocentowania potrzebna jest jakaś jego określona zmiana, np. o 0,1 p.p.

Kredyt hipoteczny "Ekstralokum" - do 100% wartości nieruchomości

Obniżenie stóp procentowych może jednak pogorszyć sytuację tych, którzy dopiero zamierzają zaciągnąć kredyt na mieszkanie w złotówkach. Jak bowiem twierdzą eksperci, banki w jakiś sposób muszą zrekompensować sobie niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego. Od pewnego czasu obserwujemy bowiem podwyższanie przez banki marż kredytów. Dodatkowo spadki stóp procentowych powodują, że banki inwestując własny kapitał, będą osiągały z niego niższe zyski.

Jak wynika z zapowiedzi Rady Polityki Pieniężnej - jeśli koniunktura gospodarcza będzie się dalej osłabiała, Rada złagodzi politykę pieniężną.