Artykuły

RPP ponownie obniża stopy procentowe

RPP ponownie obniża stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej kontynuuje obniżkę stóp procentowych. Podstawowa stopa procentowa została obniżona aż o 25 punktów bazowych.

Dla analityków nie było to wielkim zaskoczeniem, bowiem dalsze obniżki były prognozowane, jednakże zwracają uwagę na ciekawy fakt. Mianowicie Rada rzadko obniża stopy procentowe w grudniu. W ciągu ostatnich 10 lat zrobiła to raz.

Jak podkreślają ekonomiści obniżka jest wynikiem spowolnienia gospodarczego w całej Europie, a co za tym idzie i w Polsce. Ponadto jest to bardziej znaczące spowolnienie niż się spodziewano. Narodowy Bank Polski ocenia, że osłabienie koniunktury może być większe niż zakładało Ministerstwo Finansów. Obniżka kosztu pieniądza ma zatem pozytywnie wpłynąć na naszą sytuację. Tańsze kredyty to większe i chętniej podejmowane inwestycje. Wpłynie to bezpośrednio też na zadłużenie krajowe, którego większą część spłacamy w walucie obcej.

OK Money - Mikropożyczka 30-dniowa

Tańsze będą również kredyty konsumenckie: hipoteczne, spłacane w złotówkach, jak i gotówkowe. Niższe będą raty kredytów hipotecznych, bowiem ich oprocentowanie zależne jest od stawki WIBOR. Ta z kolei spada, gdy RPP obniża stopy. Z kolei obniżka kosztów kredytów gotówkowych w obliczu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia może spowodować zwiększony popyt na nie. Jest to również wynik zapowiadanego przez Radę łagodzenia polityki pieniężnej. W niektórych bankach o 1-2 punkty spadnie również oprocentowanie kart kredytowych. Niezadowoleni z obniżek z pewnością będą posiadacze lokat opartych o WIBOR. Tu oznacza to lokaty z niższym procentem, a więc i niższy zysk.

Provident - Pakiet Gotówka

Jednakże osoby zmuszone do sfinansowania świątecznych zakupów kredytem gotówkowym czy kartą kredytową powinny mieć powód do zadowolenia. Banki już przygotowały oferty kredytów i pożyczek na święta, a w obliczu obniżek stóp, produkty te powinny być tańsze. Jest to druga, po serii podwyżek, obniżka stóp procentowych.