Artykuły

Zdolność kredytowa Polaka w 2012. Prognozy na 2013

Zdolność kredytowa Polaka w 2012. Prognozy na 2013

Początek 2012 roku na rynku kredytów hipotecznych kształtowała wprowadzona Rekomendacja S(II). To w jej następstwie banki zmieniły swoją politykę dotyczącą obliczania zdolności kredytowej. Skutkiem tego zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny zmalała.

Spadek ten był bardziej widoczny w przypadku kredytów zaciąganych w euro. Bank zaczęły wycofywać się z kredytów w euro, a pod koniec 2012 roku w zasadzie na rynku nie spotykaliśmy już długoterminowych kredytów udzielanych w walutach obcych. Jak oceniają analitycy zdolność kredytowa przeciętnego Polaka w 2012 roku w zasadzie się nie zmieniała. Nawet biorąc pod uwagę kilkukrotnie obniżany pod koniec roku stopy WIBOR. Stopa WIBOR bezpośrednio wpływa na wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych, bowiem kształtuje je wraz z marżą kredytu. Zatem obniżka stopy WIBOR wpływa nie tylko na obniżenie raty kredytu, ale również na zdolność kredytową. A jednak mimo faktu, że WIBOR maleje i to w sposób znaczący, nie widać większych obniżek na rynku kredytów hipotecznych.

Dlaczego tak się dzieje?

Banki na spadki WIBORU zareagowały bowiem w sposób jednoznaczny - wzrostem marż kredytów. Stąd też nie widać zmian w ich oprocentowaniu. Niska zdolność kredytowa to mniej zaciąganych kredytów, które z kolei napędzają gospodarkę. Stąd też Komisja Nadzoru Finansowego już zapowiedziała złagodzenie zapisów Rekomendacji S. Pod koniec 2012 roku projekt zmian został przekazany do publicznych konsultacji.

Nowe mieszkanie na nowy rok? Kredyt hipoteczny w BOŚ Bank - oprocentowanie tylko 6.35%

W zmianach do Rekomendacji S znajduje się m.in. zapis nakazujący bankom wydłużenie okresu na jaki jest obliczana zdolność kredytowa do 30 lat oraz zmiany dotyczące wymaganego wkładu własnego. Według projektu zmian banki powinny rekomendować klientom okres spłaty kredytu wynoszący do 25 lat. Kredyt hipoteczny nie powinien też opiewać na całą wartość nieruchomości. Są to na razie proponowane zmiany, jeśli jednak Rekomendacja zostanie przyjęta, ma zacząć obowiązywać od marca 2013 roku.