WIBOR znowu w dół: tańsze kredyty, mniejsze zyski z lokat

Środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, zakończyło się obniżeniem stóp procentowych o 0,25 pkt proc. To kolejna, trzecia z rzędu, obniżka w takiej wysokości. Banki już zareagowały na decyzję RPP. Co oznacza to dla ich klientów?
Z pewnością jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców posiadających kredyty hipoteczne w złotówkach. Obniżka stóp procentowych oznacza bowiem obniżkę stopy referencyjnej WIBOR, wchodzącej w skład oprocentowania kredytów hipotecznych. To WIBOR wraz z marżą banku decydują o wysokości spłacanej co miesiąc raty kredytu. Maleje WIBOR, maleje oprocentowanie kredytu, a więc i koszt kredytu.
Jest to już trzecia obniżka stóp, ale wielu kredytobiorców dopiero teraz zaczyna odczuwać ją w swoim portfelu. Zależy to bowiem od tego, w jaki sposób dany bank aktualizuje stawę WIBOR. Najczęściej odbywa się to co 3 (WIBOR 3M) lub 6 miesięcy (WIBOR 6M). Obniżka WIBORU wpłynie również na cenę i dostępność kredytów hipotecznych. Niski WIBOR zwiększa zdolność kredytową przeciętnego Polaka. Co więcej Rada Polityki Pieniężnej od jakiegoś już czasu zapowiada złagodzenie polityki pieniężnej. Cieszyć więc powinni się wszyscy Ci, którzy rozważają zaciągnięcie kredytu na mieszkanie.
Lokata terminowa ze stałym oprocentowaniem w Crédit Agricole
Konsekwencją obniżenia stóp jest również obniżenie przez banki oprocentowania depozytów. To z kolei nie jest dobrą informacją dla posiadaczy lokat bankowych. Niższe oprocentowanie lokat oznacza bowiem dla nich niższe z nich zyski. Już teraz widać reakcję banków w tej kwestii. Jeszcze do niedawna lokaty 6%-towe były standardem, dziś są coraz częściej rzadkością. Od listopada zeszłego roku wróżono systematyczne o podobnej wysokości spadki stóp procentowych. Dziś ekonomiści nie są już tego tacy pewni. Być może obniżki na pewien czas zastopują, aby pozostać na tym samym poziomie.