Artykuły

Cel na 2013: Oszczędzanie

Cel na 2013: Oszczędzanie

Jak zmieni się Twoja sytuacja finansowa w 2013 roku? Na to pytanie aż 82 proc. Polaków odpowiada, że spodziewa się jej pogorszenia, a zaledwie 18 proc. oczekuje poprawy. W związku z tym 47 proc. Polaków zamierza w tym roku oszczędzać - wynika z badania Instytutu Homo Homini, zleconego przez mBank.

Nic w tym dziwnego, że oszczędzanie stało się głównym postanowieniem noworocznym Polaków. Ponad 15 proc. zamierza regularnie odkładać co miesiąc określoną kwotę, a 31,4 proc. chce odkładać pieniądze w miarę możliwości. Ponad 95 proc. Polaków nie planuje również w tym roku zaciągnięcia kredytu. Według Janusza Mieloszyk, dyrektora Departamentu Produktów Oszczędnościowych i Inwestycyjnych w mBanku i MultiBanku, to pesymistyczne nastawienie wynika nie tylko z oceny własnych finansów, ale też i napływających z mediów informacji o spowolnieniu gospodarczym i kryzysie.

"Lokata standardowa" w BGŻOptima. Atrakcyjne stałe oprocentowanie w skali roku.

Jak zapowiadają ekonomiści i analitycy rynku rok 2013 może okazać się wyjątkowo trudny pod względem ekonomicznym. Widać o już zresztą po podwyżkach cen: żywności, energii elektrycznej i wody, co w rezultacie spowoduje wyższe podatki od nieruchomości oraz czynsze.

Jak zatem przetrwać ten rok, ale też zabezpieczyć swoją przyszłość?

Z całą pewnością musimy nastawić się na rozsądne zarządzanie swoim budżetem domowym. Nie oszukujmy się przy tym, że będzie łatwo - wyższe koszty utrzymania przy tych samych co dotychczas zarobkach, na pewno w mniejszym lub większym zakresie wpłyną na standard życia, a ściślej - obniżą go. Każdy więc zakup powinien być przemyślany. Podobnie wszelkie nadwyżki powinny być zagospodarowywane w sposób rozsądny, czyli tak, aby pomnażały nasze oszczędności.

Niestety, wielu Polaków wciąż nie potrafi oszczędzać. A regularne odkładanie małych sum może przynieść nam znaczne korzyści. Warto zapoznać się z produktami finansowymi, oferowanymi przez banki. Konto oszczędnościowe pozwoli nam w prosty sposób na odłożyć trochę oszczędności przy jednoczesnej możliwości stałe z nich korzystania. Lokaty bankowe z kolei przynoszą większy zysk. Nie bójmy się korzystać z bankowych produktów, które pozwolą nam na powiększenie naszych oszczędności. Tego z pewnością nie uzyskamy trzymając pieniądze w skarpecie.

O lokatach przeczytasz wiecej na: http://www.rankinglokat.org.pl/