Artykuły

Jak oszczędzać skutecznie i bezpiecznie?

Jak oszczędzać skutecznie i bezpiecznie?

Najnowsze badania przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie BNP Paribas wykazują, że prawie połowa Polaków zamierza w 2013 roku oszczędzać.

Z całą pewność postanowienie to jest wynikiem naszej obawy o przyszłość oraz nagłaśnianego przez media kryzysu. Prawdą jest jednak fakt, że oszczędzanie nie jest łatwe, kojarzy nam się głównie z wyrzeczeniami. Trudno nam utrzymać siebie i rodzinę, więc tym ciężej odłożyć jakąś kwotę. Typowa jest jednak również, nie tylko dla Polaków, jest tendencja do "przejadania" swoich dochodów oraz brak kontroli nad domowymi finansami. Łatwo również wyjaśniamy brak oszczędności tym, że nie ma z czego ich odkładać. Często jest to jednak tylko nasze wytłumaczenie, bowiem jesteśmy w stanie odłożyć nawet niewielka ilość pieniędzy, porządkując i planując swój budżet. Każdy wydatek powinien być wydatkiem rozsądnym, a przede wszystkim - świadomym. Musimy wiedzieć, na co i ile pieniędzy wydaliśmy. Tak, aby zaraz potem zadać sobie pytanie: Czy ten wydatek aby na pewno był niezbędny?

Lokata 3M w Banku BPH - 11% w skali roku - SPRAWDŹ TERAZ!

Z dużym wysiłkiem oszczędzone pieniądze powinniśmy również lokować bezpiecznie, po to, aby przynosiły nam jak największe zyski. W bankach dostępnych mamy wiele służących do tego celu instrumentów finansowych. Nasza wiedza na ich temat jest jednak wciąż znikoma - aż 54 proc. nie korzysta z żadnych bankowych produktów oszczędnościowych, czyli można wywnioskować, ze trzyma pieniądze w szafie lub skarpecie. A tam, niestety, same się nie pomnożą. Wśród jednak tych, którzy powierzają pieniądze bankom popularne produkty oszczędnościowe to: konto oszczędnościowe (20 proc.) oraz lokaty bankowe (10 proc.).

Wiedza na temat właściwego i bezpiecznego ulokowania oszczędności jest bardzo ważna. Przecież tylko najlepsza lokata czy najkorzystniej oprocentowane konto dadzą najwyższe zyski. Świadczą o tym wciąż świeże afery związane z parabankami, którym wielu Polaków powierzyło często oszczędności całego życia.

Rachunek Oszczędnościowy Multimax w MultiBanku - Sprawdź teraz!

Pamiętaj, że zawsze możesz sprawdzić, czy dana instytucja finansowa znajduje się pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego czy też na sporządzonej przez nią liście tzw. ostrzeżeń publicznych.

O lokatach przeczytasz wiecej na: http://www.rankinglokat.org.pl/

źródło: BNP Paribas Bank Polska