Artykuły

Zastój na rynku mieszkaniowym

Zastój na rynku mieszkaniowym, mieszkanie dla młodych, kredyt hipoteczny, wibor

Rok 2013 miał być rokiem wielu zmian na rynku mieszkaniowym oraz rynku kredytów hipotecznych. Nowy program rządowych dopłat do kredytów, nowa Rekomendacja S, zmiany przy obliczaniu zdolności kredytowej - wszystko to miało zachęcać do kupna mieszkania przez polskie rodziny.

Tymczasem program Mieszkanie dla młodych jest coraz bardziej przekładany w czasie, a o kredyt hipoteczny jak było, tak dalej jest trudno. Spada stawka WIBOR, wchodząca w skład oprocentowania kredytów hipotecznych, a więc sam kredyt powinien być tańszy i bardziej dostępny. Jednakże banki, wobec pogarszającej się sytuacji gospodarczej, niechętnie obniżają oprocentowanie, a obniżki WIBORU wyrównują sobie podnoszeniem marż kredytu. Obecnie ktoś, kto chciałby wziąć 250 tys. kredytu na mieszkanie, co miesiąc musiałby płacić 1600 zł raty kredytu, a to w efekcie niewiele mniej niż pensja młodej osoby.

Przypomnijmy, że banki wciąż wyliczają maksymalną kwotę kredytu, zakładając, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić ją w ciągu 25 lat. Limit ten ma zostać podwyższony do 30 lat, czyli najczęściej wybieranego okresu kredytowania, co poprawiłoby zdolność kredytową przyszłego kredytobiorcy. Dodatkowo, zdolność kredytową ma poprawić planowana nowelizacja Rekomendacji S. Kiedy te zmiany wejdą w życie - tego nie wiadomo.

Kredyt hipoteczny w BNP Paribas. SPRAWDŹ TERAZ!

Do końca 2012 roku obowiązywał program "Rodzina na swoim", który pomagał w zakupie pierwszego mieszkania zarówno rodzinom, jak i singlom. W 2013 zastąpić go miał nowy program - Mieszkanie dla młodych, jednakże jak się okazuje na razie brakuje na niego pieniędzy, więc najwcześniej wejdzie on w życie w 2014 roku. Ceny mieszkań spadają drastycznie - od boomu mieszkaniowego w 2008 roku zmalały one o 20-30%. Jednak i po takich obniżkach, mieszkanie dla młodego człowieka o średnich zarobkach jest dalej nieosiągalne.