Artykuły

Stopy procentowe - czy dalsza obniżka ma sens?

Stopy procentowe - czy dalsza obniżka ma sens?

Stopy procentowe od dłuższego czasu spadają. Początkowo miała to być metoda na gospodarczą zapaść. Jak długo jednak można stosować tę politykę i czy aby na pewno się ona sprawdza?

Od dłuższego czasu Rada Polityki Pieniężnej obniża wysokość stóp procentowych. Niższe referencyjne stopy procentowe to niższe oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym. Im niższe to oprocentowanie, tym lepsza średnia zdolność kredytowa i większa dostępność kredytów długoterminowych.

Zdolność kredytowa poprawiła się, chociaż w dość niewielkim stopniu. Dziś jednak można dostać kredyt w tej samej wysokości przy niższych dochodach niż 3 miesiące temu. Jednakże kredyty hipoteczne są dalej drogie. Jak wynika z danych Eurosatu Polska znajduje się wysoko wśród innych Unii Europejskiej posiadających najdroższe kredyty hipoteczne.

Malejący WIBOR banki "wyrównują" sobie wyższymi marżami. A to zniechęca do zaciągania kredytów na dłuższy termin. Mimo, iż banki zdolność kredytową oceniają lepiej, co do dochodów potencjalnego kredytobiorcy wciąż wymagania mają wysokie. A najczęściej stawka minimalnych dochodów to dla przyszłego kredytobiorcy podstawowym czynnik, decydujący o tym, czy bank będzie mógł mu udzielić kredytu.

"mPlan hipoteczny" - oferta promocyjna mBanku

Koniec 2012 roku był również momentem, gdy wygasł program Rodzina na Swoim, oferujący preferencyjny kredyt, w którym część odsetek spłacał za kredytobiorcę rząd. W 2013 roku zastąpić go miało Mieszkanie dla młodych. Na chwilę obecną nie wiadomo jednak, kiedy i w jakiej formie ostatecznie wejdzie. Spada również liczba kredytów gotówkowych.

Według ostatniego raportu Biura Informacji Kredytowej w III kwartale 2012 r. banki i SKOK-i udzieliły 1 550 tys. kredytów ratalnych i gotówkowych, co oznacza spadek rok do roku o 21,2 proc. Zawsze przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej analitycy prognozują, czy podwyższy, obniży, a może zostawi ona na tym samym poziomie stopy procentowe. Coraz częściej jednak słychać też, że stopy procentowe to coraz mniej skuteczny instrument wpływu na gospodarkę.