Artykuły

Trudniej o kredyt na 100 procent wartości mieszkania

Trudniej o kredyt na 100 procent wartości mieszkania

Mieszkania na rynku deweloperskim tanieją. W Warszawie mieszkanie z rynku pierwotnego kupimy taniej niż z rynku wtórnego. Prawdopodobnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania właśnie w stanie deweloperskim. Większość z nas jednak nie stać na zakup mieszkania za gotówkę, wobec czego decydujemy się na kredyt hipoteczny. Czy jest to dobry okres na zaciągnięcie takiego zobowiązania?

Rynkiem kredytów hipotecznych w Polsce targają skrajnie różne tendencje. Wzrasta zdolność kredytowa, co jest wynikiem obniżania przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych. Banki łagodniej podchodzą zatem do kalkulacji zdolności kredytowej klienta, wzrasta więc maksymalna kwota kredytu, którą chcą mu pożyczyć.

Jednakże w zakresie polityki przyznawania kredytów mieszkaniowych nie widać ze strony banków żadnego jej złagodzenia. W przypadku osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą, widać nawet jej zdecydowane zaostrzenie. Kilka banków wprowadziło ostatnio zasadę, że jeśli dla osób z działalnością jest ona ich jedynym źródłem dochodu, mogą im udzielić kredytu jedynie na 90% wartości kredytowanej nieruchomości. Ewidentnie w takim postępowaniu przejawia się obawa o spowolnienie gospodarcze w Polsce.

Coraz więcej banków wycofuje się w ogóle z kredytowania 100% wartości mieszkania czy domu. Prawdopodobnie jest to również już reakcja na zapowiadaną przez Komisję Nadzoru Finansowego nowelizację Rekomendacji. Ma ona wprowadzić obowiązkowy wkład własny, na start w wysokości 10, a następnie 20% wartości nieruchomości. Jeszcze jednak wiele banków udziela kredytu na 100% wartości mieszkania czy domu.

Kredyt hipoteczny w Banku Zachodnim WBK. SPRAWDŹ TERAZ!

Tanie mieszkania, wysoka zdolność kredytowa, prawdopodobnie ostatnie kredyty bez obowiązkowego wkładu własnego - teoretycznie powinien to być czas właśnie na najlepszy kredyt hipoteczny w 2013 roku. Jednak tak nie jest, ponieważ od pewnego czasu można zaobserwować niewielki, acz regularny wzrost marż kredytowych.