Artykuły

Rządowa walka ze spowolnieniem

Rządowa walka ze spowolnieniem

Walka ze spowolnieniem gospodarki ma być zadaniem priorytetowym dla rządu. Jak podaje PAP, minister finansów Jacek Rostowski zwrócił się zatem do Rady Polityki Pieniężnej o szybsze obniżki stóp procentowych. I doczekał się: na ostatnim posiedzeniu Rada obniżyła stopę referencyjną do poziomu 3,25 proc. w skali rocznej.

Wpływająca bezpośrednio na oprocentowanie kredytów hipotecznych oraz lokat bankowych stawka WIBOR już dawno nie była na tak niskim poziomie, a wygląda na to, że będzie spadać dalej. Mimo to Polska ma wciąż stopy procentowe na bardzo wysokim poziomie, o wiele wyższym niż jakikolwiek inny kraj w Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że od listopada 2012 roku Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe już czwarty raz pod rząd o 25 pb.

Teoretycznie niższe stopy procentowe to niższe koszty kredytów opartych na zmiennym oprocentowaniu, w tym najpopularniejszych w Polsce kredytów hipotecznych, oraz wyższa zdolność kredytowa przeciętnego Polaka. Zdolność kredytowa rośnie, jednak koszty kredytów hipotecznych wciąż są wysokie. Banki bowiem obniżając WIBOR w oprocentowaniu kredytów, podwyższają marże.

Ostatnie badania preferencji finansowych Polaków potwierdzają, że po aferach z parabankami zaczęliśmy bardzo rozsądnie podchodzić do wyboru produktów bankowych. Porównujemy oferty, szukamy dodatkowych promocji i bonusów. Mało zatem prawdopodobne, że skusimy się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego tylko dlatego, że aktualnie WIBOR jest niższy, gdy za jakiś czas sytuacja może się diametralnie zmienić.

BZ WBK, marka Kredyt Bank - Kredyt hipoteczny "Ekstralokum"

Z obniżek stóp procentowych bardziej cieszą się kredytobiorcy już spłacający swoje kredyty hipoteczne zaciągnięte w złotym. Banki bowiem zmuszone są sporządzić dla nich nowe harmonogramy spłat kredytów z ratami miesięcznymi opartymi już o niższą stawkę WIBOR. W zależności od kwoty kredytu i czasu kredytowania w portfelach takich kredytobiorców może pozostać nawet do kilkunastu złotych miesięcznie.

Z obniżek stóp z pewnością nie cieszą się posiadacze lokat opartych na zmiennym oprocentowaniu. Dla nich oznaczają one bowiem niższe z nich zyski. Dynamiczny spadek oprocentowania lokat bankowych widzimy od początku tego roku.