Artykuły

KNF luzuje politykę kredytową

KNF luzuje politykę kredytową, kredyty, zdolność kredytowa, rekomendacja t

Komisja Nadzoru Finansowego zaakceptowała ostateczną wersję znowelizowanej Rekomendacji T. Będzie łatwiej o kredyt.

Wprowadzona na początku 2011 roku Rekomendacja T miała na celu ograniczenie stosowanych przez banki uproszczonych zasad przyznawania kredytów oraz liberalnego obliczania przez nich zdolności kredytowej klienta. Klienci, którym z łatwością przyznawano kredyt zadłużali się ponad miarę, zaciągając następne kredyty, aby spłacić nimi poprzednie. Wprowadzenie Rekomendacji T znacznie ograniczyło przyznawanie kredytów bankowych, klienci zatem zwrócili się po kredyty gdzie indziej, a mianowicie do parabanków - instytucji, które przyznawały wysokooprocentowne pożyczki tym, którym banki już odmówiły. Chyba jednak nie o to KNF chodziło. Przyszedł więc czas na poprawki.

Co zmieniło się w Rekomendacji T?

Przede wszystkim zmieniona Rekomendacja T rezygnuje zupełnie ze wskaźnika DTI (ang. debt to income), czyli stosunku raty do miesięcznego dochodu netto kredytobiorcy. Banki będą mogły ustalać go w swoim zakresie. Zmianom podlega również zdolność kredytowa klienta, a dokładniej sposób jej oceny. Tu wiele zależeć będzie od tego, o jak duży kredyt będzie się starał kredytobiorca oraz czy i jak długo współpracuje z bankiem, w którym zamierza zaciągnąć kredyt.

MultiBank - Kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem - Pakiet MultiBezpieczny

Uproszczone zasady będą więc obowiązywały tych klientów, którzy chcą zaciągnąć pożyczkę w wysokości nie przekraczającej czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia; tych, którzy chcą kredytu do wysokości sześciokrotności wynagrodzenia i współpracują z bankiem co najmniej od pół roku; dla tych, których kwota kredytu nie przekracza dwunastokrotności wynagrodzenia i współpracują z bankiem od roku i dla innych klientów, których kwota kredytu nie przekracza wysokości jednego przeciętnego wynagrodzenia.

Nowa Rekomendacja T wskazuje też, że zdolność kredytowa klienta ma być analizowana na podstawie zewnętrznych baz danych, stworzonych w celu udostępniania informacji o zadłużeniach kredytowych Polaków oraz sposobów ich spłaty.