Artykuły

Konto oszczędnościowe bardziej opłacalne niż lokata?

Konto oszczędnościowe bardziej opłacalne niż lokata?

Niskie oprocentowanie lokat powoduje, że szukamy innych miejsc na ulokowanie swoich oszczędności. Czy konto oszczędnościowe może dać nam podobny zysk co lokata bankowa?

Zarówno lokata bankowa, jak i konto oszczędnościowe, to dwa produkty finansowe, które dają bezpieczny i pewny zysk. Tym, co je różni to dostęp do środków finansowych na nich złożonych.

Multimax Aquarius - załóż rachunek oszczędnościowy w MultiBanku

W przypadku, gdy chcemy wyjąć pieniądze z lokaty, najczęściej musimy liczyć się z konsekwencjami w zależności od stosownych zapisów w umowie. Może to być całkowita utrata odsetek bądź zdecydowana ich obniżka. W przypadku konta oszczędnościowego nie ma problemu utraty zysków. Wpłacone na konto pieniądze możemy w każdej chwili wypłacić, mamy do nich stały i swobodny dostęp. Uważać należy jedynie na opłatę przy wypłacaniu pieniędzy z konta oszczędnościowego. Wiele banków stosuje bowiem zasadę, że tylko jedną wypłatę w ciągu miesiąca możemy dokonać bezpłatnie, za każdą następną już płacimy.

Różnicą jest także sposób wpłaty środków - inaczej wygląda to w przypadku lokaty, a inaczej na konto oszczędnościowe. Na lokatę wpłacamy wszystkie oszczędności jednorazowo i na ściśle określony, zapisany w umowie, termin. Na lokacie więc w pewnym sensie zamrażamy oszczędności, jeśli nie chcemy narazić się na utratę odsetek.

Nie trać czasu! Otwórz Lokatę bezkarną w BGŻOptima!

Konto oszczędnościowe możemy zaś potraktować jako skarbonkę, a więc systematycznie wpłacać każdą oszczędzoną kwotę, tym samym zwiększając odsetki. Pod tym względem konto jest więc znacznie bardziej elastyczne niż lokata.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe - na czym więcej zarobimy?

Obecnie najlepiej oprocentowane lokaty dają niewiele ponad 4% zysku, a niestety dalej należy się spodziewać tendencji spadkowej. Oprocentowanie kont jest obecnie zdecydowanie bardziej zróżnicowane, jednak można wśród nich znaleźć i oferty powyżej 4%. Różnice w oprocentowaniu obu produktów wydają się coraz bardziej zmniejszać.