Artykuły

Kredyt konsolidacyjny. Uporządkuj swoje finanse

Kredyt konsolidacyjny. Uporządkuj swoje finanse

Kredyt mieszkaniowy, kredyt na samochód, no i potrzebny był też na nową pralkę... Jeśli przerastają Cię raty zaciągniętych zadłużeń, pomyśl o kredycie konsolidacyjnym. Może on rozwiązać Twoje problemy.

Kredyt konsolidacyjny to taki, który zamienia kilka kredytów w jeden. Zadłużenia, które podlegają takiej zamienia to nie tylko typowe: kredyty mieszkaniowe, samochodowe czy konsumpcyjne. Kredytem konsolidacyjnym możemy objąć również debety na karcie kredytowej czy koncie osobistym.

Konsolidacja polega na połączeniu tych wszystkich zadłużeń w jedną ratę. Jest to zatem rozwiązanie bardzo wygodne, nie musimy się bowiem martwić, gdzie i ile mamy zapłacić za poszczególne zadłużenia, bowiem płacimy tylko jedną ratę do jednego banku. Odpowiednio wybrany kredyt konsolidacyjny pomoże obniżyć raty kredytów. Przed przyznaniem kredytu konsolidacyjnego bank ponownie obliczy naszą zdolność kredytową. Jej ocena pozwoli na określenie, czy bank będzie mógł przyznać nam taką kwotę, która pozwoli na spłacanie wszystkich naszych obecnych zobowiązań.

Każdy bank stosuje trochę inne wymogi co do zdolności kredytobiorcy, trochę inaczej ją liczy, w związku z tym jeśli jeden bank odmówi Ci przyznania kredytu konsolidacyjnego w takiej wysokości, w jakiej potrzebujesz, powinieneś zwrócić się do innego. Dlatego tak ważne jest porównanie wielu ofert. Ponadto porównanie wielu kredytów konsolidacyjnych da nam obraz tego, które banki mogą nam zaoferować najkorzystniejsze warunki.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne porównujemy podobnie jak kredyty mieszkaniowe. Najlepiej patrzeć na wysokość RRSO, bowiem czynnik ten uwzględnia wszystkie koszty kredytu, a więc: oprocentowanie kredytu, ale też prowizję, ubezpieczenia czy wycenę nieruchomości. Wybór odpowiedniego kredytu konsolidacyjnego powoli nam na uporządkowanie domowych finansów.