Artykuły

Kredyt konsolidacyjny. Czym jest i jak go uzyskać?

Kredyt konsolidacyjny. Czym jest i jak go uzyskać?

Kredyty potrafimy zaciągać bardzo szybko. W reklamach banki przedstawiane są jako przyjazne instytucje, które zawsze łatwo i sprawnie każdemu przyznają kredyt na spełnienie naszych finansowych marzeń: o domu, nowym samochodzie czy super telewizorze. Dopóki radzimy sobie z naszymi zobowiązaniami i udaje nam się co miesiąc spłacać wymagane raty, to wszystko jest w porządku. Kłopoty pojawiają się wówczas, gdy zaczynamy mieć trudności ze spłatą kredytów.

Nie zawsze jest to kwestia złego wyboru kredytów czy nadmiernej śmiałości w ich zaciąganiu. Nie możemy bowiem przewidzieć wszystkich sytuacji, a z pewnością takich, na które nie mamy żadnego wpływu, jak na przykład wysoka inflacja, podniesienie podatków, podwyżki cen czy ogólne pogorszenie sytuacji gospodarczo-ekonomicznej w kraju.

Gdy posiadamy kilka zaciągniętych kredytów i ich raty zaczynają nas przerastać, rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Jest to taki rodzaj kredytu, który pozwoli nam połączyć kilka naszych zobowiązań w jedno. Co więcej zrzeszenie ich w jedą ratę pozwoli obniżyć wysokość spłacanych co miesiąc rachunków. No i oczywiście jest bardzo wygodne - zamiast pilnowania kilku terminów spłat, mamy tylko jeden. Jedna niższa rata kredytu możliwa jest dzięki temu, że przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego wydłużeniu ulega okres spłaty kredytu.

Co prawda powoduje to, że całkowite koszty kredytu są wyższe, jednak konsolidacja zadłużenia to często jedyny sposób na ogarnięcie domowych finansów.

Jak można uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Przede wszystkim należy posiadać odpowiednią do niego zdolność kredytową, zatem powinniśmy ją sobie uprzednio przeliczyć, wykorzystując dostępne w internecie kalkulatory. Następnie trzeba porównać oferty. Kredyty konsolidacyjne oferuje u nas większość banków, zatem ich propozycje mogą się znacząco różnić. Warto więc przejrzeć jak największą ich liczbę. Pamiętajmy, że chcemy sobie życie ułatwić, a nie je skomplikować, więc wybierzmy jak najlepszą opcję dla siebie.