Artykuły

Jak wykorzystać niski WIBOR?

Jak wykorzystać niski WIBOR?

Osoby posiadające kredyt hipoteczny w złotówkach zaczęły już wyraźnie odczuwać drastyczne spadki stóp procentowych. Stawka WIBOR 3M, która jest składową oprocentowanie kredytów hipotecznych w większości banków w Polsce, wynosi aktualnie 3,08 proc., a to z kolei oznacza, że od połowy zeszłego roku rata kredytu hipotecznego zaciągnięte na 30 lat jest niższa aż o 20 proc. odkąd Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych.

Jest to duża ulga, którą każdy kredytobiorca z pewnością odczuje w swoim portfelu. Jasne jest, że nastały czasy taniego kredytu hipotecznego. Te osoby, które obecnie zastanawiają się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego w polskiej walucie powinny więc porównując oferty patrzeć nie tylko na samo oprocentowanie kredytu hipotecznego, ale zwłaszcza na wysokość jego części składowej, jaką jest marża banku. Ta bowiem jest stała przez cały okres kredytowania, warto więc dążyć do tego, aby była jak najniższa.

Z kolei osoby, które już spłacają kredyt hipoteczny powinny maksymalnie wykorzystać niski WIBOR. Stopy procentowe mamy dziś na rekordowo niskim poziomie, jednak należy liczyć się z tym, że będzie tak zawsze. Zwłaszcza zmian nie unikną ci, którzy zaciągali kredyt na długi, 30 czy 40-letnie, okresy spłaty. W tak długim czasie może się bowiem zdarzyć wiele i to zarówno w sytuacji gospodarczej w kraju, jak i w naszej osobistej. Warto ustrzec się przed ryzykiem i gromadzić nadwyżki finansowe powstałe na skutek niskich stóp procentowych, aby móc je przeznaczyć na moment, gdy rata kredytu zacznie rosnąć.

Oczywiście, nadwyżki powinniśmy gromadzić w sposób efektywny, to znaczy nie trzymać w skarpecie, gdzie pieniądze tracą na wartości, ale na nich dodatkowo zarabiać. Na rynku dostępne są produkty bankowe, które pozwalają na takie systematyczne oszczędzanie. Dobrym wyborem może tu się tu okazać konto oszczędnościowe, gdy pozwala ono na elastyczne wpłacanie uzyskanych kwot. Możemy zatem ustalić stałe zlecenie przelewu z naszego konta osobistego zaraz po opłaceniu raty kredytu na konto oszczędnościowe.