Artykuły

Jak kształtuje się zadłużenie Polaków?

Jak kształtuje się zadłużenie Polaków?

Dane Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wskazują wysokie, zarówno łączne, jak i indywidualne, zadłużenie Polaków. Co więcej eksperci prognozują, że sytuacja ta może pogłębiać się jeszcze bardziej. W regularnym spłacaniu zaciągniętych kredytów Polaków nie wspiera też spowolnienie gospodarcze oraz wzrastające bezrobocie.

Pogarszająca się sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w Polsce, którą ma poprawić trwające już od października zeszłego roku cykl obniżek stóp procentowych, powoduje, że nawet osoby, które dotychczas nie miały problemów ze spłatą zobowiązań, dziś często nie mają na następna ratę.

Mimo, że większość Polaków stara się jednak spłacać kredyty terminowo, problemem jest zadłużenie pozostałych. Od dłuższego również czasu grupą podwyższonego ryzyka kredytowego jest mężczyzna w wieku od 30 do 39 lat mieszkający w mieście liczącym powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że największa liczba Polaków zadłużonych i niespłacających swoich zobowiązań mieszka w województwie zachodniopomorskim.

Duże wydatki, mały problem - Szybka pożyczka hipoteczna w BOŚ Banku

Sytuacji nie ułatwia również polityka banków - kredyty bowiem, zwłaszcza gotówkowe, mamy wciąż bardzo drogie, rosną bowiem marże banków. Na chwilę obecną najtańsze są kredyty hipoteczne. Ze względu na niskie stopy procentowe, ich oprocentowanie bowiem spada. Jednakże, jak się okazuje, to wcale nie kredyty hipoteczne decydują o zadłużeniu Polaków. Większość zadłużeń nie opiewa bowiem na kwoty wyższe niż 5 tys. zł.

Co jest pocieszające, podobnie jak fakt, że wzrost tego zadłużenia nie jest wielki i nie jest on dynamiczny. Można również zauważyć, że Polacy znacznie bardziej ostrożnie podchodzą do kwestii zaciągania kredytów. Porównujemy oferty bankowe, skrupulatnie obliczamy całkowite koszty kredytu, wyszukujemy promocji. Nie dotyczy to jednak wszystkich kredytobiorców.