Artykuły

Będą dalsze obniżki stóp procentowych?

Będą dalsze obniżki stóp procentowych?

Ósmy miesiąc trwa już cykl obniżek stóp procentowych, serwowanych nam przez Radę Polityki Pieniężnej. Cieszą się posiadacze kredytów hipotecznych w złotówkach, martwią oszczędzający na lokatach bankowych. W maju stopy procentowe NBP zostały obniżony szósty raz z rzędu, a wszystko wskazuje na to, ze i w czerwcu dojdzie do obniżki.

Mimo tylu systematycznych obniżek Polska wciąż wypada słabo na tle innych państw europejskich - stopy procentowe są u nas na jednym z najwyższych poziomów w Europie. A przy tym stan gospodarki zły.

Głównie te powody przedstawił Międzynarodowy Fundusz Walutowy jako główne do dalszych obniżek. Prezentując raport o stanie naszej gospodarki Międzynarodowy Fundusz Walutowy radzi jak najszybciej dalej zmniejszyć stopy procentowe. Fundusz podkreślił ich rolę jako narzędzia polityki pieniężnej, które powinno zachęcać zarówno banki do tego, aby chętniej pożyczały sobie pieniądze oraz konsumentów do zaciągania kredytów.

Niższe stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych, ponieważ powodują, że ich oprocentowanie jest niższe, a tym samym kredyt tańszy. Te osoby, które już mają na swoim koncie złotówkowy kredyt hipoteczny, od kilku miesięcy płacą niższe raty. Średnio w przypadku kredytu na 300 tys. zaciągniętego na 30 lat jest to rata niższa obecnie o około 360 zł niż w roku ubiegłym. Wraz z niższym kosztem kredytu rośnie jego dostępność, a więc to co banki określają zdolnością kredytową. Oznacza to, że przeciętnego Polaka stać teraz na zaciągnięcie kredytu na droższe mieszkanie.

Spełnij marzenia o własnym lokum - Kredyt hipoteczny z niską marżą

Z protokółu z ostatniego posiedzenia RPP wynika, że dalsze obniżki stóp są wnioskowane, jednak uzależnione to będzie od wskaźników w naszym kraju, w tym inflacji oraz danych związanych ze wzrostem gospodarczym. Jeśli nie będzie znaków wyraźnego odbicia koniunktury czy chociażby ich symptomów, wówczas istnieje duża szansa na następne obniżki.