Artykuły

Zdolność kredytowa. Co ma na nią wpływ?

Zdolność kredytowa. Co ma na nią wpływ?

Każdy starający się o jakikolwiek kredyt powinien wiedzieć że bank będzie badać jego zdolność kredytową, a to oznacza że musimy wykazać się odpowiednimi dochodami, które będą gwarantowały bankowi spłatę zaciąganego kredytu. Jaką mam zdolność kredytową i na jaka kwotę jesteśmy w stanie się zadłużyć możemy sami sprawdzić i wyliczyć angażując do tego kalkulator zdolności kredytowej, który jest dostępny w sieci?

Oczywiście nie każdy potrafi posłużyć się kalkulatorem więc najlepiej zdać się na doradcę finansowego, który nie tylko wyliczy naszą zdolność kredytową ale również dopasuje nam kredyt do naszej sytuacji finansowej i rodzinnej. Postawmy więc na fachowość doradcy, ale równocześnie pamiętajmy że z tą fachowością też różnie bywa i dlatego zwracajmy się o pomoc do uznanych na rynku firm doradztwa finansowego. Wracając do zdolności kredytowej starających się o kredyty bankowe to można ją po prostu określić jako zdolność do spłaty kredytu, który mamy zamiar zaciągnąć w określonym terminie wraz z obowiązującymi odsetkami.

Taką zdolność kredytową jak już wspomnieliśmy możemy sami wyliczyć poprze kalkulator zdolności kredytowej, ale nigdy nie będzie to zdolność rzeczywista tylko mocno przybliżona. Rzeczywistą zdolność kredytową wyliczy nam bank w którym mamy zamiar starać się o kredyt. Należy podkreślić w tym miejscu, że zdolność kredytowa zależy od wielu elementów, szczególnie jednak od miesięcznych dochodów netto w rodzinie, od ilości osób pozostających w rodzinie, a także od łącznych zobowiązań finansowych jakie rodzina miesięcznie ponosi. A więc są to opłaty za mieszkanie, rachunki za prąd, wodę i gaz, utrzymanie samochodu, itd.

Zdarza się że bankom nie wystarczają informacje składane przez starających się o kredyty i żądają konkretnych dokumentów potwierdzających ponoszone wydatki. Zdarza się również, że banki szukają informacji o swoich klientach nawet na portalach społecznościowych dlatego i na takie niespodzianki również powinniśmy być przygotowani. Pamiętajmy też że różne są banki, różne ich oferty kredytowe i różne podejście do naliczania zdolności kredytowej.