Artykuły

Do którego banku po lokaty dolarowe?

Getin

Zastanawiasz się nad lokatą dolarową? Sprawdź ofertę Getin Banku.

Choć lokaty walutowe nie cieszą się już taką popularnością jak jeszcze kilkanaście lat temu, nadal mają wiernych zwolenników. Najczęściej lokatami dewizowymi interesują się osoby mające sporo obcej waluty, której nie chcą trzymać w tzw. skarpecie: pragną ją gdzieś zainwestować. 

Jak wiadomo, kurs wymiany walut nie jest stabilny i nie zawsze korzystnie jest wyprzedawać dewizy. Dochodzimy tu do ciekawego pojęcia, jakim jest spread walutowy. Jest to różnica pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży dewiz. Najczęściej ta różnica waha się od kilku do kilkudziesięciu groszy. To właśnie spread walutowy może zadecydować o tym, czy lokowanie pieniędzy w dewizach jest w ogóle opłacalne.

Do popularniejszych lokat w obcej walucie możemy zaliczyć lokaty dolarowe. Niestety, tak jak i inne lokaty dewizowe, tak i te nie są zbyt atrakcyjne. Nie możemy liczyć na krociowe zyski. Na zwiększony zysk możemy liczyć jedynie wtedy, kiedy gwałtownie zmieni się kurs wymiany walut. Niestety, nie są to częste przypadki. Najczęściej wahania koniunktury walutowej są niekorzystne dla oszczędzających w dewizach.

Dobrym przykładem skutków niekorzystnego spreadu walutowego, który w sposób drastyczny wpłynął na losy wielu Polaków, była utrata pieniędzy przez osoby posiadające kredyty we frankach szwajcarskich. Na szczęście mimo ogólnego ryzyka lokaty dolarowe trzymają się na stałym poziomie, z niewielkimi tylko wahaniami. Jednak pomimo tego zysk z lokaty dolarowej, tak jak i innych dewizowych oszczędności, jest znikomy.

Obecnie atrakcyjnie oprocentowaną lokatę dolarową oferuje Getin Bank. Oprocentowanie w skali roku wynosi 1,6 proc. Nie jest to jednak wiele, w związku z czym nasz zysk może przepaść całkowicie w trakcie wymiany dolarów na złotówki. Trudno też dziś przewidzieć, jaką sytuację gospodarczą i polityczną będziemy mieć za rok.

To wszystko może powodować, że oszczędzanie i odkładanie dewiz na dłuższą metę może okazać się nieopłacalne. W skrajnych wypadkach większą ilość waluty obcej bardziej opłaca się wymienić w kantorze i zainwestować w lokatę w złotówkach.