Poradnik finansowy

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Bank chce mieć pewność, że udzielane klientom kredyty zostaną przez nich spłacone. Dlatego zanim zdecyduje się przekazać pieniądze, sprawdza indywidualną sytuację finansową kredytobiorców, czyli ich zdolność kredytową. W jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Po pierwsze, sprawdźmy, czy mamy do spłacenia jakieś inne, wcześniejsze długi. Miesięczne raty wydzielane z naszej pensji na poczet ich spłaty mogą znacznie obniżyć maksymalną wysokość raty nowego kredytu. Jeżeli więc do spłacenia zostało całkiem niewiele, spróbujmy trochę ograniczyć bieżące wydatki, by zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na spłatę ciążących zobowiązań.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku kart kredytowych. Są całkiem przydatne w codziennych zakupach, jednak ich koszty mogą mieć znaczny negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową. Tutaj również powinniśmy zastanowić się, czy karta kredytowa jest nam niezbędna. Spłaćmy jak najszybciej ewentualne zobowiązania i zrezygnujmy z jej posiadania – nasza zdolność kredytowa automatycznie się poprawi.

Trzeci, dość podobny przypadek to comiesięczne wydatki związane z różnymi opłatami. Jeśli dojdziemy do wniosku, że nie korzystamy z jakiejś usługi, za którą musimy płacić duże kwoty – może warto z niej zrezygnować? Oprócz tego, że więcej pieniędzy zostanie w naszym portfelu, nasza zdolność kredytowa również się poprawi.

Banki uzależniają warunki udzielania kredytów od liczby osób będących w gospodarstwie domowym, dlatego też im więcej osób pracujących, tym większe szanse na lepszy kredyt.

Opcjonalnie aby poprawić naszą zdolność kredytową, możemy sprawdzić ofertę kredytów w walutach innych niż polski złoty. Kto wie, może w ogólnym przeliczeniu wyjdzie taniej?

Na koniec najważniejsza zasada ubiegania się o kredyty – nigdy nie należy poprzestawać na jednym banku. Aby zwiększyć swoje szanse, warto złożyć wnioski kredytowe do kilku banków!