Poradnik finansowy

Finansowanie wyjazdu wakacyjnego

Zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów. Jeśli chcemy odpocząć na plaży pod palmami, a nie posiadamy odpowiedniej ilości gotówki, możemy skorzystać z ofert bankowych.

Pierwszą, najtańszą i najszybszą możliwością jest pożyczka gotówkowa. Środki z niej uzyskane można przeznaczyć na dowolny cel: oprócz sfinansowania wyjazdu wakacyjnego mogą to być różne bieżące wydatki. Procedura udzielania pożyczki gotówkowej jest ograniczona do minimum i trwa zaledwie kilkanaście minut. Oferowane przez banki kwoty pożyczek mogą sięgać od kilku do ponad 100 tys. złotych. Czas spłaty może wynieść nawet do 10 lat.

W związku z krótką procedurą udzielania kredytu, bank w ramach zabezpieczenia spłaty może zażądać dodatkowych form ubezpieczeń, np. wykupienia polisy ubezpieczenia. Kredyty wiążą się również z prowizją za ich udzielenie, którą również będzie musiał dodatkowo zapłacić klient. Średnie rzeczywiste oprocentowanie pożyczek gotówkowych jest równe 12 proc.

Drugą możliwością sfinansowania wyjazdu wakacyjnego jest pożyczka hipoteczna. Jak sama nazwa wskazuje, wiąże się ona z hipoteką zakładaną na nieruchomości, która jednocześnie jest zabezpieczeniem spłaty zobowiązania. Środki uzyskane tą drogą również mogą być wykorzystane na dowolny cel, a ich wysokość uzależniona jest od wartości nieruchomości wycenianej przez przedstawiciela banku. Czas spłaty pożyczki hipotecznej może wynieść nawet kilkanaście lat. Średnie rzeczywiste oprocentowanie pożyczek hipotecznych jest równe 7 proc.