Poradnik finansowy

Koszty kredytu hipotecznego

Klientom biorącym kredyt hipoteczny najbardziej zależy na tym, by koszty z nim związane były jak najmniejsze. Sprawdźmy zatem jakiego rodzaju opłaty, poza miesięczną ratą, można spotkać w ofertach kredytów hipotecznych.

Pierwszym kosztem kredytu hipotecznego, na jaki natrafiamy jest prowizja za samo jego udzielenie. Jest to zazwyczaj kwota wyrażona w wartości procentowej całej kwoty kredytu. Może ona wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Prowizja ta jest swego rodzaju wstępnym zabezpieczeniem spłaty zobowiązania, w niektórych przypadkach może zostać zmniejszona, bądź też nie pobierana.

Dzieje się tak głównie za sprawą ubezpieczeń, czyli drugiego rodzaju kosztów kredytu hipotecznego. Istnieją różne typy ubezpieczeń – polisa na życie, ubezpieczenie na wypadek uszczerbku na zdrowiu, na wypadek niezdolności do bądź utraty pracy, jak również ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Ostatnie jest pobierane wtedy, gdy ubiegamy się kredyt hipoteczny na kwotę większą niż połowa wartości nieruchomości.

Z nieruchomością wiąże się kolejny wydatek, czyli jej wycena. Bank przysyła rzeczoznawcę, który ocenia wartość nieruchomości, którą chcemy nabyć za pomocą środków pochodzących z kredytu hipotecznego. Opłata za wycenę nieruchomości może wynieść od kilkunastu do kilku tysięcy złotych. W niektórych przypadkach bank nie wymaga dokonania wyceny nieruchomości bądź umożliwia skorzystanie z usług własnego rzeczoznawcy.

Innym ważnym i niezmiennym przykładem kosztu kredytu jest tzw. marża kredytowa, będąca częścią oprocentowania. Banki umożliwiają zmniejszenie jej wartości, jeśli klient skorzysta z innych produktów finansowych oferowanych przez bank, np. założy konto osobiste bądź zamówi kartę kredytową.

Kredyty hipoteczne możemy spłacić wcześniej niż to wynika z umowy, jednak wiąże się to z prowizją za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Jest to opłata wyrażona jako procentowa wartość pozostałej do spłacenia kwoty.